Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- Toggle relays
- SHR.200.000.00
SHR.200.000.00
Toggle relay 24V 10A positive triggered. Toggle relays are used where load is switched on and off, example: lamps, motors etc.
| technical data | |
|---|---|
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Operating voltage | 18V-32V |
| Operating current | 10mA/100mA |
| Voltage | 24V |
| Current | 20/10A |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 13 471 000 | Wehrle/Magna |
function diagram

schematic

measurements




