- SHR.101.000.205
SHR.101.000.205
Toggle relay 12V 30A, neg. triggered. Toggle relays are used where load is switched on and off using buttons, e.g. work lights. 1 input. Automatic shutdown after 4min.
| technical data | |
|---|---|
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Operating voltage | 9V-15V |
| Operating current | ca.10mA / ca. 100mA |
| Voltage | 12V |
| Current | 30A |