Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- Toggle relays
- SHR.100.000.00
SHR.100.000.00
Toggle relay 12V 20/10A positive triggered. Toggle relays are used where load is switched on and off, example: work lights.
| technical data | |
|---|---|
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Operating voltage | 9V-15V |
| Operating current | 10mA/150mA |
| Voltage | 12V |
| Current | 20/10A |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 13 271 000 | Wehrle/Magna |
function diagram

schematic

measurements




