Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.300.000.00
BG.300.000.00
Universal flasher 12V / 24V for driving the hazard lights with LEDs e.g. in a hydraulic lift platform. The output is protected against short-circuit and overload. The flasher can be used for different vehicle types.

| technical data | |
|---|---|
| Model | Universal |
| Flashing frequency | 90 Imp/min +/-10 |
| Control light | -- |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Tab | Optional |
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 30 Millimeter |
| Voltage | 12V/24V |
| Standby current | ca.10mA |
| Protection | IP52 |
measurements


