Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.200.001.00
BG.200.001.00
Flasher unit 24V (3+1)/8x21W 60x30x30mm
Electronic flasher for the turn signals and hazard lights. The flasher can be used for different vehicle types. A lamp failure will be displayed. Pin C will flash at the flash rate (default display).

| technical data | |
|---|---|
| Model | (3+1)*21W |
| Flashing frequency | 90 Imp/min +/-10 |
| Control light | C+C2 |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Tab | Optional |
| Length [mm] | 60 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 60 Millimeter |
| Voltage | 24V |
| Standby current | <10mA |
| Protection | IP50 |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 0 335 215 154 | Robert Bosch GmbH |
| 4DW003944051 | Hella |
| 4DW006475071 | Hella |
| 5WG00245018 | Hella |
| 54 407 008 | Wehrle/Magna |
measurements


