- SHR.100.000.103
SHR.100.000.103
Toggle relay 12V 30A, pos. triggered. Toggle relays are used where load is switched on and off, example: work lights. 1 Input. Automatic shutdown after 10min.
| technical data | |
|---|---|
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Operating voltage | 9V-15V |
| Operating current | ca.10mA / ca. 100mA |
| Voltage | 12V |
| Current | 30A |