Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.303.000.00
BG.303.000.00
Universal flasher 12V / 24V to control the hazard lights e.g. at the trail gate. The output is protected against short-circuit and overload. The flasher can be used for dofferent vehicle types.

| technical data | |
|---|---|
| Model | Universal |
| Flashing frequency | 50/min +/-20% |
| Control light | -- |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Tab | Optional |
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 30 Millimeter |
| Voltage | 12V/24V |
| Standby current | ca.10mA |
| Protection | IP50 |
measurements


