Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.200.003.00
BG.200.003.00
Flasher unit 24V (2+1+1)*21W C/C2/C3
Electronic flasher for the turn signals and hazard lights. The flasher can be used for different vehicle types. A lamp failure will be displayed. Pin C will flash at the flash rate (default display).
flasher unit with monitoring function.
If the controll light C is blinking, then all flash lights are all right. If the control light C2 is blinking, then a trailer is connected, if C3 is blinking, then a second trailer is connected.

| technical data | |
|---|---|
| Model | (2+1+1)*21W |
| Flashing frequency | 90 Imp/min +/-10 |
| Control light | C+C2 |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Length [mm] | 60 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 60 Millimeter |
| Voltage | 24V |
| Standby current | <10mA |
| Protection | IP50 |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 4DN009124011 | Hella |
| 54 407 010 | Wehrle/Magna |
| 54 407 101 | Wehrle/Magna |
measurements


