Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.130.002.00
BG.130.002.00
Flasher unit 12V 2*21 W without C2. Electronic flasher for the directional and warning blink.
The flasher can be used for different vehicle types. A lamp failure will be displayed through rapid blinking.

| technical data | |
|---|---|
| Model | 2x21W |
| Flashing frequency | 90 Imp/min +/-10 |
| Control light | C2 |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Voltage | 12V |
| Standby current | <10mA |
| Protection | IP50 |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 4DB003750151 | Hella |
| 4DB003750311 | Hella |
| 4DB003750651 | Hella |
| 4DB003750654 | Hella |
| 4DB003750661 | Hella |
| 54 201 001 | Wehrle/Magna |
measurements


