Carsig – Your specialist for electronics solutions
- Product finder
- flasher
- BG.110.002.00
BG.110.002.00
Flasher 12GV 2*21W without C2. Electronic flasher for the directional and warning blink.
The flasher can be used for different vehicle types. The universal flasher is approved for use in the E

| technical data | |
|---|---|
| Flashing frequency | 90 Imp/min +/-10 |
| Control light | -- |
| Operating temperature | -40°C - 85°C |
| Length [mm] | 30 Millimeter |
| Width [mm] | 30 Millimeter |
| Height [mm] | 40 Millimeter |
| Voltage | 12V |
| Standby current | <10mA |
| Protection | IP50 |
compatible to
| Artikelnummer | Hersteller |
|---|---|
| 53 201 101 | Wehrle/Magna |
measurements


